Chleb razowy na zakwasie z BioStarterem Probiotycznym JOY DAY

Porcja na cztery foremki chleba.

Zakwas:

  • ½ kg mąki żytniej razowej ( może być również mąka żytnia biała)BioStarter_100
  • płatki zbożowe (ekologiczne najlepiej od Babalskich – zdrowa żywność) – pełna garść lub dwie
  • ok. 3 do 5 ml BioStartera probiotycznego JOY DAY
  • ok. ½ litra wody

Do naczynia kamionkowego wsypuję płatki zbożowe, wlewam BioStarter JOY DAY i zalewam letnią wodą. Do tego wsypuję mąkę i wszystko starannie mieszam.
W zależności od chłonności mąki, dolewam więcej wody niż ½ litra, ostatecznie uzyskując konsystencję gęstej śmietany.


Uwaga – przy pierwszym mieszaniu pozostają „grudki” z nierozmieszanej do końca mąki. Pozostawiam je takie i zawsze z równym zdziwieniem obserwuję, jak w ciągu najwyżej dwóch dni robią to za mnie, uaktywniane w zakwasie, mikroorganizmy.

Całość przykrywam wilgotną ściereczką i odstawiam na ok. 3–4 dni, w zależności od temperatury pomieszczenia. Im cieplej, tym krócej. Zakwas raz dziennie mieszam drewnianą łyżką a ściereczkę zwilżam w celu zabezpieczenia zakwasu przed odparowaniem.

Zaleca się, by przed użyciem zakwasu, do wykonaniem ciasta na chleb, odłożyć jego część na zaczyn do kolejnego zakwasu – (np. w małym słoiku). Można ją przechowywać w lodówce do 6-ciu dni. Ja jednak wykonuję zakwas za każdym razem od nowa.


Ciasto:

  •  1 ½ kg mąki dowolnej. (Ja używam mąki wyłącznie razowej,SYNBIOTYK_net
                                                  przede wszystkim żytniej.)
  • 1 do 3 łyżek Synbiotyku z otrąb orkiszowych

Wykonanie:
Ogólnie: mąkę mieszam z synbiotykiem, z zakwasem i solą
wyrabiam ciasto na chleb.

Szczegółowo: wsypuję do naczynia (np. odpowiedniej wielkości miski) 1 ½ kg mąki żytniej razowej i 2 czubate łyżeczki soli. Wszystko dokładnie mieszam drewnianą łyżką spulchniając jednocześnie suchą jeszcze masę mąki. Teraz dodaję synbiotyk, dalej równomiernie mieszam i następnie wlewam do miski zakwas i ok. 1 litr wody.

(Można zamiennie zastosować inne rozwiązania. Np. ½ kg mąki pszennej orkiszowej razowej oraz 1 kg mąki Graham lub żytniej razowej, lub pszennej razowej, (proporcje mogą być odwrócone, w zależności od tego, jaki chce się mieć chleb).

Teraz mieszam całą zawartość miski i wyrabiam ciasto, tak długo aż ciasto będzie gładkie i przestanie kleić się do ścianek miski. Tak wyrobione odstawiam do wyrośnięcia na ok. 12 godzin, przykrywając miskę mokrą ściereczką. Po tym czasie przekładam je do wysmarowanych tłuszczem i osypanych otrębami foremek, do ok. ¾ ich wysokości i ponownie odstawiam do wyrośnięcia na ok. 4–5 godzin.

Wyrośnięte w foremkach ciasto wstawiam do uprzednio nagrzanego piekarnika (do temp. 190 – 200º C.) i piekę przez ok. 1 godz. (W piekarniku z termoobiegiem wystarczy 50 min.)

Całe wykonanie trwa w sumie krócej niż czytanie.14_chleb

 

SMACZNEGO !

Przepis na chleb do pobrania