GULASZ Z BOCZNIAKÓW

Ze względu na porę roku, w której grzyby cieszą się znacznym zainteresowaniem zwracam państwa uwagę na mało jeszcze znane i niepopularne grzyby – BOCZNIAKI. Jadam je z pożytkiem od lat, ubogacając swój jadłospis. Brak zainteresowania boczniakami spowodowany jest prawdopodobnie nieregularnością ich kształtu i co za tym idzie – błędnie pojętej estetyki. Taka pieczarka na przykład jest wymiarowa, jasnej barwy i świeża ślicznie wygląda. Jednak żeby ją taką wyhodować trzeba wielu zabiegów pielęgnacyjnych a ponieważ jest ona podatna na różnego rodzaju Boczniaki_gulaszchoroby wymaga dodatkowych zabiegów chemicznych. Z boczniakami jest zupełnie inaczej. Rosną na balotach słomy przerośniętych grzybnią. Boczniaki są odporne na choroby i dlatego nie potrzebują stosowania preparatów chemicznych. Boczniak bez wątpliwości ma swoje walory smakowe i posiada duże walory odżywcze. Jest on bogaty w witaminy z grupy B, witaminy PP oraz związki mineralne. Posiada także wartościowe białko, które w ok. 70% trawione jest przez człowieka. Z boczniaków można zrobić wiele potraw, np.:

GULASZ Z BOCZNIAKÓW

Składniki: 500 g. boczniaków, 2-3 cebule, 1 papryka, mąka, przecier pomidorowy, sól i pieprz, może być chili, otręby Probiotyczne (1 łyżka na porcję)

Pokrojone grzyby podsmażyć na tłuszczu, dodać cebulę i posypać mąką. Gdy wszystkie składniki staną się miękkie, dodać przecier pomidorowy i otręby probiotyczne. Doprawić solą i pieprzem. Dusić na małym ogniu przez kilka minut. Podać np. z kaszą. Ponadto boczniaki podsmażane z cebulą można stosować jako; farsze do drobiu lub jajek, zamiast mięsa – do gołąbków w kapuście, jako składnik pizzy, lub bezmięsnego „bigosu”, z boczniaków także zrobić można tzw. flaczki i wiele innych ciekawych potraw.