Co Jeść? Świadome odżywianie

Co Jeść?

Jak i po co? Na proste pytania istnieją proste odpowiedzi!

ŚWIADOME ODŻYWIANIE

Co jeść? – to czego organizm potrzebuje. A czego potrzebuje? – bez wątpliwości pokarmu lekkostrawnego, zdrowego i pożywnego. Skąd wiedzieć, co jest zdrowe i lekkostrawne? – informacji dostarcza samo ciało, trzeba tylko umieć je słuchać.

Jak jeść? – z uwagą, spokojem i koncentracją. Po co spożywany posiłki? – dla uzupełnienia energii i dostarczenia składników budulcowych komórkom naszego organizmu. Świadome odżywianie jest kluczem do zdrowia. W kolejnych artykułach podzielę się z Państwem swoją w tym zakresie wiedzą i doświadczeniem.

Mówienie komuś o tym, że się niezdrowo odżywia jest wkładaniem kija w mrowisko. Toteż nikogo do niczego nie namawiam. Decyzja o zmianie diety należy zawsze do Ciebie. Pokarm potrzebuje być smaczny, pożywny i zdrowy. Jeśli do tego wzbogacany jest dobrą energią przygotowującego je, to już zupełnie wystarczy. Zwracając uwagę na coraz zdrowszy sposób odżywiania, nie kładźmy np. nacisku na to, by za wszelką cenę odmawiać sobie mięsa. Wcale nie uważam, że wegetarianie są w czymkolwiek lepsi od jedzących mięso, bo tak nie jest. Można się jednak zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujemy w swoim menu mięsa zwierząt.

Dziś proponuję proste w wykonaniu śniadanie – pożywne „Muesli”, które można jeść przez cały rok. Oryginalny przepis na „Muesli” opracowany został przez szwajcarskiego doktora Maxa O. Bircher- Bennera uznanego za jednego z pionierów nauki o odżywianiu. Już pod koniec XIX w., na długo przed odkryciem znaczenia witamin, enzymów i mikroelementów, rozpoznał on wartość i znaczenie spożywania świeżego, surowego i nierafinowanego jedzenia. Założył w Zurychu klinikę, w której chorzy wracali do zdrowia za sprawą odpowiedniej diety a dietetycy odnaleźli miejsce dla siebie. Pierwotnie Muesli nazywano po prostu daniem owocowo dietetycznym. Potrawa składała się z owoców, różnych kasz i mleka. Sezonowe owoce i ziarna zbóż zalewane świeżym, nieprzegotowanym mlekiem były naturalnym, dietetycznym pożywieniem, do którego dodawano jeszcze orzechy. Walory tego dania stawały się coraz bardziej oczywiste, toteż jego popularność rosła. Niestety dla pełnego wykorzystania składników, trzeba było mieć zdrowe i silne zęby, dlatego z czasem potrawa stawała się bardziej delikatna a jej kompozycja ubogacała się w miarę nabywania wiedzy o poszczególnych składnikach pokarmów i potrzebach ciała. Dziś kupujemy gotowe kompozycje Muesli w sklepach ze zdrową żywnością i innych i bardzo dobrze, gdyż od czegoś trzeba zacząć.