Muesli – mój przepis JOY DAY

Oto  Muesli – mój przepis JOY DAY!

Skład: płatki zbożowe, owoce, Synbiotyk z otrąb orkiszowych  oraz nasiona słonecznika, siemienia lnianego, pestek dyni, migdałów i orzecha włoskiego.

fruit_and_nut_crunchy_muesliWskazane jest, by składniki nabyć w sklepach ze zdrową żywnością, w ten sposób zaoszczędzimy sobie chemii i toksyn obecnych w plonach z upraw tradycyjnych. Z dostępnych owoców zalecam nasze krajowe jabłka a także sezonowo np. truskawki, morele, wiśnie lub gruszki. Potrawa jest prosta a proporcje składników należy dobrać tak, by wstać od stołu z lekkim niedosytem.

 

 

 

Łączymy niżej podane składniki:

  • Owoce np. jedno zdrowe, świeże jabłko. (W owocach znajduje się dużo błonnika, są one bogatym źródłem witamin i minerałów. Owoce, mając w większości odczyn zasadowy łagodzą i powodują odczyn zasadowy w żołądku). W okresie zimowym owoce mogą być suszone, choć niewskazane są systemem przemysłowym (ze względu na środki konserwujące).
  • Płatki zbożowe ok. 5 do 8 dkg. na porcję; owsiane, jęczmienne, żytnie, pszenne i orkiszowe (najlepiej mieszane, wzbogacamy w ten sposób zawartości białka, polecamy w zastępstwie ogólnie dostępne w sprzedaży, płatki owsiane górskie). Zdecydowanie unikamy ziaren i płatków kukurydzianych ze względu na modyfikacje genetyczne). Ziarna zbóż dostarczają około 75 % energii, którą uzyskujemy z pożywienia. Produkty zbożowe zawierają białko, znaczne ilości błonnika, małe ilości witamin i minerałów.
  • Otręby Probiotyczne JOY DAY –SYNBIOTYK, wskazujemy na orkiszowe, owsiane lub pszenne. To dodatkowe źródło błonnika pokarmowego, witamin, minerałów i oczywiście bogate uzupełnienie organizmu o prozdrowotną florę bakteryjną. Im bardziej oczyszczone płatki zbóż, tym więcej stosujmy otrąb. Średnio ok. 1 łyżki stołowej na porcję. Zawarty w otrębach probiotycznych JOY DAY- SYNBIOTYK błonnik wraz bakteriami probiotycznymi wpływa na oczyszczanie organizmu, odtoksycznianie, lepsze trawienie, wsparcie perystaltyki jelit zapobiegając zaparciom. Ponadto otręby probiotyczne JOY DAY to zdrowie, witalność i energia z natury.
  • Słonecznik; Pestki dyni – możliwie europejskie, sprawdzone są pestki węgierskie, są znacznie ciemniejsze od chińskich; Siemię lniane – nasiona ekologiczne krajowe; Migdały 2-3 szt. na porcję – chronią przed chorobami nowotworowymi; Orzech włoski.

Dobrze jest, gdy nasiona i orzechy należą do podstawowych składników naszego pożywienia. Zawiera się w nich energia życiowa roślin, są bogatym źródłem witamin i tłuszczy w tym NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Na przykład siemię lniane zawiera do 44% tłuszczy w tym ok. 57% NNKT. Łącznie zjedzone dwie łyżki nasion, w tym orzechów (dobrze pogryzione lub zmielone) zabezpieczają całodzienne zapotrzebowanie na tłuszcze. W okresie zimowo – wiosennym zalecam także hodowlę kiełków z nasion. Zalecam rzeżuchę oraz fasolę Mung i to nie tylko do śniadań. Wszystkie wymienione składniki mieszamy w miseczce i zalewamy. Uwaga! Są różne preferencje, przyzwyczajenia i smaki. Przygotowywaną potrawę można zalać: mlekiem, jogurtem, kefirem, wodą – przegotowaną ciepłą wodą (temp. do 50°C). Osobiście przechodziłem wszystkie te etapy.

Teraz, od kilku lat zalewamy wieczorem płatki zbożowe, źródlaną kryształową wodą i rano dodaję pozostałe składniki. Całość podgrzewam dodając trochę gorącej wody. W tak przygotowanych płatkach uaktywniają się naturalne enzymy samotrawienne pokarmu, wspomagające proces trawienia konsumenta. Dla wzbogacenia smaku do potrawy można dodać rodzynek, miodu lub konfiturę. Z czasem takie dodatki mogą okazać się jednak zbędne. Przedstawiony zestaw śniadaniowy zabezpiecza ciało we wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy na cały dzień. Rozwiązuje także problem kanapek, smarowania masłem, czy innymi tłuszczami, wymyślania okładu i zjadania mało zdrowego chleba. Ma to szczególne znaczenie, gdy bierzemy pod uwagę prawidłowe zestawianie pokarmu. Chleba jako skrobi nie powinno się łączyć z białkami, tłuszczami i cukrem, co w praktyce okazuje się dość kłopotliwe.

SMACZNEGO!